понедељак, 18. август 2014.

Početak>Vi o samorazvoju>Taoizam i vodena meditativna praksa

Taoizam i vodena meditativna praksa

Autor: MAE
Kategorija: Vi o samorazvoju
Medju svim zivim tradicijama u koje ulaze danasnje poznate religije Taoizam je sigurno najnepoznatija, vjerovatno iz razloga sto se nije sirio toliko puno iz svoje rodne Kine kao sto su neke druge, ali to mu daje samo dodatnu mistiku i zanimljivost.
Rijec Tao u prevodu znaci ”Put” i to je upravo ono sto on jeste.
Najpoznatiji predstavnik i onaj kojega mnogi smatraju osnivacem Taoizma je Lao Tse poznati kineski mislilac i filozof koji je napisao drugo najprevodjenije djelo poslije biblije Tao te Djing.
Najpoznatiju praksu primjenjenog taoizma danas nalazimo u akupunkturi koja je nastala iz ovog ucenja zahvaljujuci taoistima koji su poznavali sistem meridijana i specijalnih tacaka na tijelu cijom stimulacijom su uspjeli da lijece bolesti jos od pradavnih vremena.Osim ovog ucenja taoisti su odgovorni za masu danas nadaleko poznatih tehnika i ucenja medju kojima su Tai chi cuan, Qi gong i mnoge metode lijecenja tradicionalne kineske medicine.
Starost Taoistickog sistema nije sa sigurnoscu utvdjena mada se vjeruje da je star cak preko 4000 godina. Kada uzmemo u obzir kvalitet ovog znanja , kao i njegovu starost lako mozemo da zakljucimo da se tu radi o izuzetnim ljudima koji su uspjeli da ostvare toliko toga, da je njihovo znanje postalo bezvremeno jer se i dan danas primjenjuje sa odlicnim rezultatima.
Vrhunski Taoisticki majstori su bili najcesce najobrazovaniji ljudi kineskog drustva pa zato i ne cudi da su ova ucenja na tako visokom nivou.
Najpoznatija filozofija koju nam donosi taoizam je sigurno filozofija jina i janga, koji objasnjava svijet na nacin da nema apsolutnog vec u svakom bijelom ima crnog i u crnom bijelog, i da bez ove dvije krajnosti u harmoniji ne bi postojao ovaj svijet u kojem zivimo.
Bas kao sto postoje Jin i Jang, tako u Taoizmu postoje dvije tradicije koje ga cine, a to su vodena i vatrena tradicija taoizma.
Jang tradicija ili vatrena tradicija taoizma predstavlja put transformacije. Promjena licnosti i transformacija svijesti se dostize tako sto se tehnikama mijenjaju obrasci svijesti, ako npr imate misljenje o sebi da ste losa osoba tehnikom se to pokusava zamijeniti u misljenje da ste dobra osoba sada i da cete to biti zauvijek.
Meditacije vatrene tradicije koriste vizualizacije kako bi se osoba oslobodila okova svijesti.
Jin tradicija ili vodena tradicija ciji je najpoznatiji predstavnik upravo Lao Tse ima drugaciji pristup promjeni covjeka. Vodeni metod zastupa misljenje da je potrebno odbaciti sve sto nije prirodno, sto nije stvarno u covjeku i da ce kasnije sve sto ostane biti jedan ostvareni, realan covjek onakav kakav je zamisljen da bude.
Kada govorimo o taoistickim ucenjima ne mozemo a da ne spomenemo Chi. Chi je pojam koj je danas jako poznat vecini a znaci bioenergiju tijela. Chi se naziva takodjer Ki na japanskom, gdje postoji ReiKI tradicija, zatim aiKIdo, dok se u Indiji koristi naziv prana za istu stvar.
Najkompletnije istrazivanje chi energije pripada upravo taoistima koji su razvili tako mnogo tehnika za ovladavanje ovom energijom, nacinima uklanjanja blokada kako bi ova energija slobodno i neometano kolala tijelom. Mi danas ne poznajemo kompletniji sistem od njihovog sto se tice chia.
U ovaj sistem ovladavanja covjekovim potencijalima spadaju-
-Tao seksa-ovladavanje chi energijom koja se nalazi u sjemenoj tecnosti muskarca i ovladavanje zenskim menstrualnim ciklusom i pokretanje ove energije kroz mikrokosmicku orbitu (koja je ustvari jedan od puteva kojima chi putuje kroz meridijane)
-Akupunktura, akupresura i tradicionalna kineska medicina-manpulacija energetskog toka kako bi se oslobodila zakrcenja u protoku chi energije, putem igala ili pritiska prstom, kao i dosta tehnika tradicionalne kineske medicine koje takodjer doprinose regulaciji chi energije.
-Tai chi chuan-Ili meditacija u pokretu -u Kini sigurno najrasirenija vjezba koja svakodnevno puni parkove sirom Kine. Ova vjezba ima mnogo formi jer postoje mnoge skole Tai chi-a , ali najpoznatija je svakako Yang forma.Ovi lagani pokreti u kombinaciji sa disanjem pospjesuju kruzenje i jacanje chi energije u tijelu.
-Qi gong-Jos jedna vrsta vjezbi koje pospjesuju i jacaju chi energiju-ali koje se izvode vise sa mjesta nego u konstantnom pokretu. Pokreti se takodje izvode u kombinaciji sa disanjem. Mada se izvode sa mjesta imaju odlican efekat na zdravlje.
-Taoisticka meditacija-Ovdje se ubrajaju mnoge forme meditativne prakse ali jedna od najvaznijih je svakako Vodena tradicija taoisticke meditacije.
Kao sto se vidi iz naziva ovog teksta ovdje cemo se osvrnuti bas na ovu donedavno nepoznatu taoisticku metodu oslobadjanja covjeka od njegovih svjesnih i podsvjesnih okova.
Ovu metoda je metoda koja je opisana u najvecem djelu taoizma Tao te djingu, a kaze se da je upravo ovo metoda koju je koristio i sam Lao Tse na svome putu ka slobodi te da ga je ova metoda odvela do prosvjetljenja.
Ova metoda je bila potpuno nepoznata zapadu sve dok Bruce Frantzis Kumar nije donio ovu metodu na zapad i objavio je u svojoj knjizi ”Relaxing into Your Being - TAO Meditation”.
Mnogo godina je proveo na istoku proucavajuci razne sisteme i nasao je taoizam kao najispunjavajuci. Ucio je i kundalini jogu i vatrenu tradiciju taoizma, ali ipak je sebe najbolje pronasao bas u vodenoj tradiciji taoizma.
Ucenje vodene tradicije taoizma je ucenje koje se prenosilo sa koljena na koljeno usmenim putem, i Liu Hung Chieh Bruceov ucitelj nosilac ove tradicije je odlucio da prije svoje smrti prenese ovo ucenje na Bruce-a,tako da je on danas glavni nosilac ovog ucenja. To je presedan da se za glavnog nosioca ove tajne traddicije izabere jedan zapadnjak, ali Liu je u njemu vidio svoga pravog nasljednika i tako mu povjerio ovu titulu.
Bruce je primivsi ovu titulu smatrao da je doslo vrijeme da se ovo znanje obznani cijelom svijetu naglasivsi da je bas danas u nasem stresnom svijetu ovo znanje najpotrebnije.
Prema prvom zakonu termodinamike energija ne moze biti unistena vec samo moze da promjeni oblik u drugi oblik energije.To je upravo ono sto je srz vodene meditacije.Pretvaranje energije iz jednog oblika u drugi. Ova meditacija se zove takodjer Inner dissolving process, sto je upravo odlicno i opisuje-dakle proces unutrasnjeg rastvaranja..
Ova tehnika je odlicno opisana u Bruceovoj knjizi ”Relaxing into Your Being”, ali i u njegovoj novoj knjizi ”Tao of letting go”(ova je u potpunosti posvecena objasnjenju ovog procesa) i mislim da je jedna revolucionarna praksa u oslobadjanju svijesti.
To sto joj daje jacinu i dodatnu dubinu jeste i to sto je nastala tako davno a napravljena je sa takvom promisljenoscu i efikasnoscu da prevazilazi vecinu onoga sto se danas nudi na polju self-help-a.
Ako uspijete nabaviti ovu knjigu odnosno knjige pokusajte da je naucite i primjenite u praksi, mada je naravno opet najbolje ako mozete naci instruktora koji bi vam cijeli proces mogao objasniti na mnogo izvorniji nacin.
Vodena Taoisticka meditacija je meditacija koja se nalazi u klasi za sebe, jer je za razliku od mnogih drugih transformativna, na mnogo direktniji nacin od velike vecine. Taoisti su nekada davno spoznali sto mnogi od nas nisu do danasnjih dana i to je ono sto je fascinantno i sto ih cini uzbudljivim i autenticnim.

Нема коментара:

Постави коментар